Aktualności

Żegnamy wybitnego trenera naszego Klubu, Fechtmistrza Zygmunta Składanowskiego

 

Zygmunt Składanowski. In memoriam.

 

 

14 sierpnia, w wieku 83 lat, zmarł Zygmunt Składanowski, wieloletni członek zarządu i organów statutowych klubu AZS-AWF, zawodnik i trener szermierki najwyższej klasy. Związany z naszym klubem od 1957 roku do ostatnich dni swego życia – najpierw jako zawodnik, szpadzista i florecista (był medalistą mistrzostw Polski i członkiem kadry narodowej), a od 1964 roku, jako trener - był postacią, o której można powiedzieć, że niemal organicznie związała się z naszym środowiskiem sportowym. Dodajmy, że w żadnej z pozostałych sekcji sportowych klubu nie znajdujemy osoby legitymującej się niespełna sześćdziesięcioletnim, nieprzerwanym stażem pracy szkoleniowej, jak to miało miejsce w przypadku Zygmunta Składanowskiego. Działalność społeczna i praca szkoleniowa w warszawskim AZS-AWF były jego pasją.

W bielańskim klubie zbudował w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych sekcję floretu kobiet, której reprezentantki przez lata nie miały sobie równych w Polsce, zaliczając się także do najsilniejszych w Europie. Niemal na wszystkich indywidualnych i drużynowych turniejach w kraju grupa Składanowskiego zdobywała medalowe miejsca, a rezultatem było ośmiokrotne drużynowe mistrzostwo Polski i osiem złotych medali w klasyfikacji indywidualnej, a także liczne srebrne i brązowe medale MP. Trudno wyliczyć wszystkie sukcesy zespołu prowadzonego w tamtych latach przez tego fechmistrza, ale nie sposób nie przypomnieć, że florecistki AZS-AWF Warszawa pod jego kierownictwem wywalczyły między innymi pierwsze miejsce w klubowym Pucharze Europy, a także drugą i trzecią lokatę w tych rozgrywkach. Dodać należy, że Zygmunt Składanowski miał znaczący udział w sukcesach polskich florecistek na arenie międzynarodowej, bowiem jego zawodniczki, powoływane do reprezentacji Polski, zdobyły m.in. srebrne i brązowe medale drużynowych mistrzostw świata oraz osiągały medalowe lokaty na Uniwersjadach i mistrzostwach Europy. Przypomnijmy nadto, że czterokrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich, Kamilla Składanowska (małżonka Zygmunta), także zalicza się - obok wielu innych znakomitych florecistek - do jego sportowych wychowanek. Zwieńczeniem pracy trenerskiej Składanowskiego był niewątpliwie okres, w którym prowadził kadrę olimpijską (1978-1980), notując czwarte miejsce polskich florecistek na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie i pierwszy w historii medal olimpijski, zdobyty we florecie pań dla Polski, przez prowadzoną przez niego zawodniczkę klubu AZS-AWF, Barbarę Wysoczańską.

Zygmunt Składanowski, to postać nietuzinkowa o bogatej osobowości i dużym autorytecie w środowisku nie tylko sportowym. Był cenionym w środowisku naukowym doktorem fizyki po Uniwersytecie Warszawskim i wieloletnim – do czasu przejścia na emeryturę - dyrektorem słynnego Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego w Warszawie. Miał liczne pasje i zainteresowania pozazawodowe, był znawcą historii Polski, a także koneserem i działaczem sportu jeździeckiego – wyścigów konnych. Szermierka była jednak jego pasją pierwszoplanową, dzięki czemu trwale wpisał się nie tylko w historię naszego klubu, ale także w panoramę polskiego sportu.

Zasługi Zygmunta Składanowskiego dla polskiego sportu szermierczego i sportu akademickiego zostały uhonorowane licznymi odznaczeniami, wśród których jaśnieje bliski naszemu środowisku tytuł Honorowego Członka Akademickiego Związku Sportowego.

Cześć Jego Pamięci. 

 

Wróć