Aktualności

Mistrzowski turniej piłki ręcznej!

Final Four

W dniach 6-7 marca 2020 roku w Hali Gier Akademii Wychowania Fizycznego J. Piłsudskiego w Warszawie został rozegrany finałowy turniej Mistrzostw Polski juniorek w piłce ręcznej kobiet. Z całej Polski do Final Four zakwalifikowały się drużyny: SPR Pogoń 1945 Zabrze (Mistrz Polski Juniorek młodszych 2019), SPR Arka Gdynia (Brązowy Medalista MP Juniorek 2019), obrończynie tytułu Mistrza Polski Juniorek 2019 - MTS Kwidzyn oraz debiutant AZS AWF Warszawa. 

Każda z drużyn która zakwalifikowała się do turnieju finałowego przeszła długą drogę eliminacji uzyskując awans kolejno w rozgrywkach wojewódzkich oraz turniejach 1/16, 1/8, ¼ Mistrzostw Polski. Poziom sportowy wszystkich zespołów był bardzo wyrównany, jednak wszyscy eksperci wskazywali jako główne faworytki do mistrzostwa zespół prowadzony przez Trenera Roberta Majdzińskiego z MTS Kwidzyn. Nie bez przyczyny, bowiem dla klubu z Kwidzyna był to 8 z rzędu udział w Final Four Juniorek. Dla samego zespołu również nie była to pierwsza tego typu impreza lecz kolejna z ich udziałem. Zawodniczki z Kwidzyna grają regularnie w rozgrywkach 1 ligi kobiet, a w składzie można znaleźć zawodniczki systematycznie powoływane do Kadry Polski, jak choćby Dominika Borowska, Julia Kupc czy Sandra Guziewicz Reprezentantka Polski w plażowej odmianie szczypiorniaka. Dla wymienionych zawodniczek oraz Karoliny Kobyłko był to 3 z rzędu Finał Mistrzostw Polski Juniorek w karierze. 

Półfinały 

Rozgrywki zaczęły się od dwóch meczów półfinałowych, z których zwycięzcy mieli walczyć o złoty medal, a przegrani brali udział w starciu o medal brązowy. W pierwszym pojedynku spotkały się ze sobą SPR Pogoń 1945 Zabrze i MTS Kwidzyn, drugą parę półfinałową stanowiły gospodynie - AZS AWF Warszawa i SPR Arka Gdynia. Waga meczów półfinałowych była bardzo duża – zwycięstwo gwarantowało srebrny medal. Widać to było w grze każdego zespołu, olbrzymia koncentracja, zaangażowanie, walka o każdy centymetr boiska, ale także spore nerwy. Bardzo zacięte i wyrównane pojedynki ostatecznie na swoją korzyść rozstrzygnęły zespoły MTS Kwidzyn (wynik 26:19) oraz AZS AWF Warszawa, który dopiero po rzutach karnych mógł cieszyć się z awansu (wynik 23:23) (5:3k).

Finały jakich mało

W meczu o trzecie miejsce lepszym zespołem okazała się drużyna SPR Arka Gdynia, która tym samym, drugi rok z rzędu wywalczył brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorek. Dodać jednak trzeba, że najmłodsze (roczniki 2002 i 2003) w stawce finałowej zawodniczki z Zabrza zaprezentowały się bardzo dobrze. Ambitnie walczyły do samego końca i nie pozwoliły zespołowi z Gdyni na chwilę rozprężenia i pewne zwycięstwo. Jest to bardzo dobrze prowadzony zespół ze świetlanymi perspektywami na przyszły sezon. 

Mecz finałowy rozpoczął się od prowadzenia zespołu AZS AWF Warszawa, które jednak stopniowo, konsekwentnie i metodycznie przejmowały zawodniczki MTS Kwidzyn. Widać było duży respekt drużyn w stosunku do siebie, który mógł lekko paraliżować młode zawodniczki.

W ciągu pierwszych 7 minut meczu padły zaledwie 3 bramki (2:1 dla AZS AWF), w tym niewykorzystane zostały trzy rzuty karne. Przez następne 5 minut zdobyte zostały ponownie, zaledwie 3 trafienia (3:2 dla AZS AWF). Remisowy stan utrzymywał się przez prawie połowę pierwszej części gry, jednak wtedy dało o sobie znać doświadczenie drużyny MTS Kwidzyn, która szybciej poukładała swoją grę i na przerwę schodziła z 3 punktową przewagą - 10:13. Po pierwszym kwadransie drugiej odsłony meczu, na tablicy widniał wynik 13:19. Mało kto ze zgromadzonych w Hali Gier warszawskiej AWF spodziewał się, że kwidzynianki mogą jeszcze oddać zwycięstwo w tym meczu. Bardzo mocno w zmianę rezultatu wierzyła zapewne Joanna Obrusiewicz, trenerka zespołu AZS AWF, która dokonała kilku roszad, co zaowocowało lepszą grą w obronie i skuteczniejszą grą skrzydłowych. Każda kolejna bramka, coraz bardziej budowała nadzieję w zespole oraz licznie zgromadzonych kibicach na trybunach. Wspaniały doping który gospodyniom turnieju zapewnili kibice, tchnął w zespół nowego ducha, przez którego przeciwnik mógł czuć się nieco zagubiony. Gdy w 52 minucie przy stanie 20:24 z powodu czerwonej kartki boisko musiała opuścić obrotowa MTS Kwidzyn – Dominika Borowska, obrona gości zupełnie nie potrafiła przeciwstawić się rozpędzonym warszawiankom. Trzy skuteczne interwencje Agnieszki Hase i cztery kolejne, fenomenalne trafienia Najlepszej Strzelczyni Finału – Magdaleny Berlińskiej, spowodowały, że na trzy i pół minuty przed końcem wynik wrócił do równowagi po 25. Gdy w 58 minucie meczu, po indywidualnej akcji z lewego skrzydła 26 bramkę dla AZS AWF zdobyła Zuzanna Gałas, Hala Gier omal nie eksplodowała z radości. Gdy po indywidualnych błędach na 30 sekund do końca piłka przy wyniku 26:25 trafiła w posiadanie zespołu gospodarzy marzenia stały się faktem. AZS AWF Warszawa pierwszy raz w historii zdobył złoty medal w finale Mistrzostw Polski Juniorek w piłce ręcznej. Z pewnością dreszczowiec ten zapadnie w pamięć wszystkich obecnych tego dnia na AWF, a słowa trenerki gospodarzy Joanny Obrusiewicz - ”wierzyć trzeba do końca” - powinny stanowić inspirację dla wszystkich młodych zawodników.

Po końcowym gwizdku zachwytów nad finałem nie było końca. Zarówno trener kobiecej reprezentacji Polski Arne Senstad czy reprezentantka Polski Kinga Achruk nie kryli, że wszystkie drużyny zaprezentowały bardzo wysoki poziom a mecz finałowy przeszedł ich najśmielsze oczekiwania. Podobnego zdania był wybitny reprezentant Polski, a obecnie trener Piotrkowianina Piotrków Trybunalski Bartosz Jurecki, który zaraz po spotkaniu powiedział „Dawno takiego meczu nie widziałem i nie przeżywałem. Obydwie drużyny pokazały charakter i determinację. Dramaturgia była bardzo duża, po prostu finał godny finałów.” 

Współpraca kluczem do sukcesu

7 marca 2020 na pewno przejdzie do historii klubu AZS AWF Warszawa jako wspaniały sukces w dziejach sekcji piłki ręcznej. Nie było by tego sukcesu, gdyby nie zaangażowanie grupy pasjonatów zgromadzonych przy Klubie, którzy mocno wierzyli w sukces tego zespołu. Wszelkie sportowe pochwały powinny być kierowane pod adresem trenerów: Joanny Obrusiewicz i Pawła Kapuścińskiego. Nieustająca wiara, stoicki spokój i wyjątkowe podejście do zespołu spowodowały, że w dwa lata wspólnych treningów dziewczęta zostały Mistrzyniami Polski Juniorek w piłce ręcznej. Ten historyczny wynik nie byłby możliwy bez wsparcia kierownictwa LIX Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego w Warszawie z Panią Dyrektor Dorotą Grabiec na czele, pracowników Klubu Sportowego AZS AWF Warszawa – zwłaszcza Agnieszki i Daniela Lewandowskich, Marty Panasz, Jana Jechny, Aleksandry Kowalskiej - oraz władz Akademii Wychowania Fizycznego J. Piłsudskiego w Warszawie. 

Ponadto turnieju finałowego nie udało by się zorganizować bez organizacyjnego, finansowego i rzeczowego wsparcia Dzielnicy Bielany, w tym osobistego zaangażowania Panów Burmistrzów Grzegorza Pietruczuka i Andrzeja Maliny, Biura Sportu m.st. Warszawy, Warszawsko-Mazowieckiego Związku Piłki Ręcznej oraz prywatnych sponsorów: producenta walizek firmy Roncato Polska, hurtowni Fale Loki Koki, Printplus, Centrum Poligrafii Sp.z. o. ReActive, Marcin.biz, salonu samochodowego Toyota W&J Wiśniewski oraz innych partnerów Klubu. 

Nie wolno zapomnieć również o kibicach którzy tego dnia byli 8 zawodnikiem drużyny. Doping i atmosfera poniosły zespół na wyżyny możliwości, a wiara w końcowe zwycięstwo przekłuły się w ostateczny sukces. Wspólny sukces piłki ręcznej, Warszawy, Bielan, LIX LO, AZS AWF Warszawa. 

Kolejne etapy kariery młodych piłkarek

Warto również podkreślić, że wspaniała gra juniorek zaowocowała nowymi powołaniami do Reprezentacji Polski Juniorek. Do etatowej kadrowiczki Sary Szczukockiej dołączyły: Dominika Macikowska i Magdalena Berlińska, a Małgorzata Krawczyk znalazła się w rezerwie kadry Trenera Adriana Struzika. 

Wszystkim zawodniczkom, trenerom i ich rodzinom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za stworzone widowisko i emocje które pozostaną w nas do końca życia. 

Najlepsza siódemka turnieju:

Najlepsza bramkarka - Agnieszka Hase (AZS AWF Warszawa)
Najlepsza obrotowa - Oliwia Kowalkowska (AZS AWF Warszawa)
Najlepsze prawe skrzydło - Marta Musiał (AZS AWF Warszawa)
Najlepsze prawe rozegranie - Oliwia Domagalska (SPR Pogoń 1945 Zabrze)
Najlepszy środek rozegrania - Julia Kupi (MTS Kwidzyn)
Najlepsze lewe rozegranie - Dominika Macikowska (AZS AWF Warszawa)
Najlepsze lewe skrzydło - Wiktoria Witkowska (SPR Arka Gdynia)
MVP - Sandra Guziewicz (MTS Kwidzyn)
Król strzelców - Magda Berlińska (AZS AWF Warszawa)  

Skład zespołu AZS AWF Warszawa:

Bramkarki 
Agnieszka Hase rocznik 2002
Olga Kuzon rocznik 2003
Martyna Durka rocznik 2002
Skrzydłowe 
Zuzanna Gałas rocznik 2002
Julia Jerczyńska 2003
Marta Musiał rocznik 2002 
Klaudia Pankanin rocznik 2002
Nikola Szczepanik rocznik 2001 
Sara Szczukocka rocznik 2002
Obrotowe 
Natalia Garwoła rocznik 2002
Oliwia Kowalkowska rocznik 2001 
Aleksandra Krzyżak rocznik 2002
Rozgrywające 
Magdalena Berlińska rocznik 2003
Marianna Borkowska rocznik 2002 
Julia Grzyb rocznik 2002 
Hapaniuk Kristsina rocznik 2002 
Małgorzata Krawczyk rocznik 2002
Dominika Macikowska rocznik 2002
Julia Pacholczyk rocznik 2001
Martyn Sadowska rocznik 2002

Trenerzy: Joanna Obrusiewicz, Paweł Kapuściński

Zdjęcia w artykule: Marcin.biz

Wróć