Osiągnięcia klubu

Igrzyska Olimpijskie
Igrzyska Olimpijskie 22 medali
Złoty medal Srebrny medal Brązowy medal
8 7 8
Mistrzostwa Świata
Mistrzostwa Świata 76 medali
Złoty medal Srebrny medal Brązowy medal
22 25 29
Mistrzostwa Europy
Mistrzostwa Europy 105 medali
Złoty medal Srebrny medal Brązowy medal
33 34 38
Letnie Uniwersjady
Letnie Uniwersjady 58 medali
Złoty medal Srebrny medal Brązowy medal
18 12 28

Łącznie na największych imprezach międzynarodowych zawodnicy AZS-AWF Warszawa zdobyli 260 medali!

Sport od początku istnienia AZS-AWF stanowił ważną stronę życia społecznego młodzieży akademickiej. W klika lat po założeniu AZS-AWF stał się najsilniejszym ośrodkiem sportu akademickiego w kraju, a w latach pięćdziesiątych do osiemdziesiątych jednym z największych polskich klubów sportowych. Zawodnicy AZS-AWF osiągali znaczące wyników rywalizacji sportowej na różnych szczeblach - w sportach indywidualnych i drużynowych.

Kilkukrotnie zdobywali tytuły Mistrzów Polski i Akademickich Mistrzów Polski, ustanawiali setki rekordów Polski, zwyciężali w Spartakiadach. Początkowo o wysokiej pozycji Klubu decydowały sekcje zespołowych gier sportowych, zwłaszcza siatkówki żeńskiej (11 tytułów mistrzowskich), siatkówki męskiej (15), koszykówki żeńskiej (8) i sekcji rugby (15).

Klub posiadał jedne z najliczniejszych i najsilniejszych sekcji lekkoatletyki i szermierki w Polsce, do czołówki krajowej zaliczali się również zawodnicy i zawodniczki takich sekcji, jak: akrobatyki sportowej, gimnastatyki artystycznej, podnoszenia ciężarów, judo, pływania i skoków do wody, wioślarstwa i żeglarstwa.

Dorobek sportowy Klubu jest ogromny. Do osiągnięć należą wyniki i medale uzyskane przez reprezentantów AZS-AWF Warszawa na mistrzostwach Polski i akademickich mistrzostwach Polski oraz na arenie międzynarodowej.

Nasi medaliści olimpijscy

  • Złoci medaliści
  • Srebrni medaliści
  • Brązowi medaliści
Tomasz Majewski
Dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą

Czytaj więcej

Tomasz Majewski
Dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą

Urodzony 30 sierpnia 1981 w Nasielsku – polski lekkoatleta specjalizujący się w pchnięciu kulą.

Czterokrotny uczestnik igrzysk olimpijskich – w 2004 odpadł w eliminacjach, a w 2008 i 2012 zdobył złoty medal. Stawał na podium mistrzostw świata, mistrzostw Europy oraz halowych mistrzostw świata i halowych mistrzostw Europy. W 2005 został mistrzem uniwersjady. Dziewięciokrotny (na stadionie i w hali) rekordzista Polski i wielokrotny medalista mistrzostw Polski seniorów. Reprezentant kraju w pucharze Europy, halowym pucharze Europydrużynowych mistrzostwach Europy, zimowym pucharze w rzutach lekkoatletycznych oraz meczach międzypaństwowych.

W 2008 i 2012 wygrywał plebiscyt Złote Kolce organizowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki i magazyn Sport. W plebiscycie European Athletics na najlepszego lekkoatletę Europy zajął siódme miejsce w roku 2008. Wybrany lekkoatletą lipca 2009 w Europie. Dwukrotnie wybierany do dziesiątki najlepszych polskich sportowców w plebiscycie Przeglądu Sportowego. Na koniec roku 2012 zajął szóste miejsce w plebiscycie na europejskiego lekkoatletę rokuorganizowanym przez European Athletics.

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 8 października 2008 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 2 września 2009 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Schowaj

Otylia Jędrzejczak
Mistrzyni i dwukrotna v-ce mistrzyni olimpijska w pływaniu

Czytaj więcej

Otylia Jędrzejczak
Mistrzyni i dwukrotna v-ce mistrzyni olimpijska w pływaniu
Znamy już skład Akademickiej Reprezentacji Polski, która powalczy o medale podczas odbywającej się w Chinach (Chengdu) - 31. Letniej Uniwersjady‼️✊Impreza sportowa obejmować będzie 18 dyscyplin????
Trzeba przyznać, że długo musieliśmy wyczekiwać na powrót tego największego, studenckiego wydarzenia. Z powodu pandemii COVID-19 zostało ono dwukrotnie przełożone????
W składzie Polaków jest aż 1️⃣4️⃣-stu naszych #NajlepszychZNajlepszych????????
Zmagania można śledzić na profilu Akademicka Reprezentacja Polski ????????
Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem autorstwa Pawła Hochstima: https://pasja.azs.pl/znamy-sklad-akademickiej.../

Akademicka Reprezentacja Polski:

Lekkoatletyka:
▶️Weronika Bartnowska (200/400/4×400 m, WAT Warszawa, AZS AWF Warszawa)
▶️Karolina Łozowska (400 m, WSEwS Warszawa, AZS AWF Warszawa)
▶️Paulina Paluch (100 m, WSG Bydgoszcz, AZS AWF Warszawa)
▶️Julia Słocka (7-bój, UKSW Warszawa, AZS AWF Warszawa)
▶️Krzysztof Kiljan (110 m ppł, UTH Warszawa, AZS AWF Warszawa)
▶️Szymon Mazur (kula, AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)

Pływanie:
▶️Wiktoria Piotrowska (50 m st. mot. / 100 m st. mot., AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)

Szermierka:
▶️Aleksandra Jeglińska (floret, CC Warszawa, AZS AWF Warszawa)
▶️Daria Skonieczna (szabla, AWF Warszawa, UKS Szabla Ząbki)
▶️Dominika Wasilczuk (floret, AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)

Taekwondo:
▶️Patrycja Adamkiewicz (-57 kg, AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)
▶️Łucja Oleszczuk (-53 kg, AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)
▶️Julia Sereda (-62 kg, CH Warszawa, AZS AWF Warszawa)
▶️Łukasz Nowak (-58 kg, AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)

Schowaj

Paweł Nastula
Mistrz olimpijski w judo

Czytaj więcej

Paweł Nastula
Mistrz olimpijski w judo

Urodzony 26 czerwca 1970 w Warszawie − polski judoka, mistrz olimpijski z Atlanty w 1996, dwukrotny mistrz świata, trzykrotny mistrz Europy, trzynastokrotny mistrz Polski.

Nastula zaczął trenować judo w wieku 10 lat w AZS AWF Warszawa. Jego długoletnim trenerem był Wojciech Borowiak.

W 1989 zdobył brązowy medal mistrzostw Europy juniorów w Atenach. Sukces ten powtórzył rok później w Ankarze.

W 1991 zdobył mistrzostwo Polski w kategorii wagowej do 95 kg oraz srebrny medal w kategorii "open". W tym samym roku został powołany do reprezentacji na mistrzostwa świata w Barcelonie, na których niespodziewanie zdobył srebrny medal.

W roku 1994 zwyciężył w turnieju Jigoro Kano Cup w Tokio. Nastula był pierwszym Polakiem, który tryumfował w tym prestiżowym turnieju.

W 1994 Nastula wystartował w mistrzostwach Europy, które odbywały się w Gdańsku. W półfinale wygrał wycieńczający pojedynek z Raymondem Stevensem, po którym wydawało się, że stracił przytomność. Nastula w finale pokonał Holendra Bena Sonnemansa i tym samym został mistrzem Europy.

Igrzyska Olimpijskie 1996
Na igrzyska w Atlancie wyjechał jako faworyt. Startował w kat. do 95 kg. W pierwszym pojedynku szybko poddał broniącego olimpijskiego złota Węgra Antala Kovácsa. Następnym rywalem Polaka był Włoch Luigi Guidio, którego pokonał w niecałe cztery minuty. W półfinale Nastula zwyciężył Brazylijczyka Aurélio Miguela. W finale pokonał natomiast w niespełna półtorej minuty Koreańczyka Kim Min-soo i zdobył mistrzostwo olimpijskie.

Schowaj

Jacek Wszoła
Mistrz i v-ce mistrz olimpijski w skoku wzwyż

Czytaj więcej

Jacek Wszoła
Mistrz i v-ce mistrz olimpijski w skoku wzwyż

Urodzony 30 grudnia 1956 w Warszawie) – polski lekkoatleta, który specjalizował się w skoku wzwyż.

Dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich – w pierwszym swoim starcie w Montrealu (1976) zdobył złoty, a cztery lata później w Moskwie srebrny medal. W obu występach poprawiał rekord igrzysk olimpijskich[2]. Halowy mistrz Europy oraz złoty medalista uniwersjady. Pierwszy sukces na arenie międzynarodowej odniósł w 1975 roku, wygrywając mistrzostwa Europy juniorów[3]. Po zdobyciu olimpijskiego złota był nazywany „cudownym dzieckiem Montrealu”[4].

Syn Romana Wszoły – trenera młodzieży[4] i nauczyciela wychowania fizycznego z warszawskiego technikum łączności[5]. Absolwent Zespołu Szkół Łączności w Warszawie[6]. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim[7], kształcił się także na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego[4]. Dwanaście razy stawał na podium (w tym 11 razy na jego najwyższym stopniu) mistrzostw Polski seniorów[8]. W latach 1974–1985 29 razy bronił barw narodowych w meczach międzypaństwowych, odnosząc w nich 15 zwycięstw indywidualnych[9]. Rekordzista Polski, Europy i świata[10]. W 1976 roku zajął drugie miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego[1] oraz zdobył Złote Kolce[4]. Zasłużony mistrz sportu, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[4].

Schowaj

Marek Dąbrowski
Mistrz olimpijski we florecie

Czytaj więcej

Marek Dąbrowski
Mistrz olimpijski we florecie

Urodzony 28 listopada 1949 w Gliwicach - polski szermierz, złoty medalista olimpijski, specjalista floretu.

Dwukrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich. W 1972 w Monachium wraz z drużyną w składzie: Witold Woyda, Arkadiusz Godel, Jerzy Kaczmarek, Lech Koziejowski wywalczył złoty medal olimpijski w turnieju floretu. W zawodach indywidualnych uplasował się na 6. miejscu. Cztery lata później w Montrealu drużyna florecistów z Dąbrowskim w składzie zajęła 5. miejsce (skład: Ziemowit Wojciechowski, Koziejowski, Leszek Martewicz, Godel), zaś w turnieju indywidualnym sklasyfikowany został na miejscu 9-12.

Zdobył także 6 medali mistrzostw świata: srebrny indywidualnie (1971), srebrny z drużyną (1969, 1971, 1974), brązowy indywidualnie (1970) i brązowy drużynowo (1973). 8-krotny mistrz Polski.

Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Schowaj

Waldemar Baszanowski
Dwukrotny mistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów

Czytaj więcej

Waldemar Baszanowski
Dwukrotny mistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów

Urodzony 15 sierpnia 1935 w Grudziądzu, zm. 29 kwietnia 2011 w Warszawie – polski sztangista.

Czterokrotny olimpijczyk, dwukrotny mistrz olimpijski, pięciokrotny zwycięzca mistrzostw świata, sześciokrotny mistrz Europy, dwudziestoczterokrotny rekordzista świata. Zdobył 9 złotych medali mistrzostw Polski, 61 razy ustanawiał rekordy Polski.

Honorowy prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.

Schowaj

Otylia Jędrzejczak
Mistrzyni i dwukrotna v-ce mistrzyni olimpijska w pływaniu

Czytaj więcej

Otylia Jędrzejczak
Mistrzyni i dwukrotna v-ce mistrzyni olimpijska w pływaniu
Znamy już skład Akademickiej Reprezentacji Polski, która powalczy o medale podczas odbywającej się w Chinach (Chengdu) - 31. Letniej Uniwersjady‼️✊Impreza sportowa obejmować będzie 18 dyscyplin????
Trzeba przyznać, że długo musieliśmy wyczekiwać na powrót tego największego, studenckiego wydarzenia. Z powodu pandemii COVID-19 zostało ono dwukrotnie przełożone????
W składzie Polaków jest aż 1️⃣4️⃣-stu naszych #NajlepszychZNajlepszych????????
Zmagania można śledzić na profilu Akademicka Reprezentacja Polski ????????
Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem autorstwa Pawła Hochstima: https://pasja.azs.pl/znamy-sklad-akademickiej.../

Akademicka Reprezentacja Polski:

Lekkoatletyka:
▶️Weronika Bartnowska (200/400/4×400 m, WAT Warszawa, AZS AWF Warszawa)
▶️Karolina Łozowska (400 m, WSEwS Warszawa, AZS AWF Warszawa)
▶️Paulina Paluch (100 m, WSG Bydgoszcz, AZS AWF Warszawa)
▶️Julia Słocka (7-bój, UKSW Warszawa, AZS AWF Warszawa)
▶️Krzysztof Kiljan (110 m ppł, UTH Warszawa, AZS AWF Warszawa)
▶️Szymon Mazur (kula, AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)

Pływanie:
▶️Wiktoria Piotrowska (50 m st. mot. / 100 m st. mot., AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)

Szermierka:
▶️Aleksandra Jeglińska (floret, CC Warszawa, AZS AWF Warszawa)
▶️Daria Skonieczna (szabla, AWF Warszawa, UKS Szabla Ząbki)
▶️Dominika Wasilczuk (floret, AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)

Taekwondo:
▶️Patrycja Adamkiewicz (-57 kg, AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)
▶️Łucja Oleszczuk (-53 kg, AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)
▶️Julia Sereda (-62 kg, CH Warszawa, AZS AWF Warszawa)
▶️Łukasz Nowak (-58 kg, AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa)

Schowaj

Jacek Wszoła
Mistrz i v-ce mistrz olimpijski w skoku wzwyż

Czytaj więcej

Jacek Wszoła
Mistrz i v-ce mistrz olimpijski w skoku wzwyż

Urodzony 30 grudnia 1956 w Warszawie) – polski lekkoatleta, który specjalizował się w skoku wzwyż.

Dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich – w pierwszym swoim starcie w Montrealu (1976) zdobył złoty, a cztery lata później w Moskwie srebrny medal. W obu występach poprawiał rekord igrzysk olimpijskich[2]. Halowy mistrz Europy oraz złoty medalista uniwersjady. Pierwszy sukces na arenie międzynarodowej odniósł w 1975 roku, wygrywając mistrzostwa Europy juniorów[3]. Po zdobyciu olimpijskiego złota był nazywany „cudownym dzieckiem Montrealu”[4].

Syn Romana Wszoły – trenera młodzieży[4] i nauczyciela wychowania fizycznego z warszawskiego technikum łączności[5]. Absolwent Zespołu Szkół Łączności w Warszawie[6]. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim[7], kształcił się także na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego[4]. Dwanaście razy stawał na podium (w tym 11 razy na jego najwyższym stopniu) mistrzostw Polski seniorów[8]. W latach 1974–1985 29 razy bronił barw narodowych w meczach międzypaństwowych, odnosząc w nich 15 zwycięstw indywidualnych[9]. Rekordzista Polski, Europy i świata[10]. W 1976 roku zajął drugie miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego[1] oraz zdobył Złote Kolce[4]. Zasłużony mistrz sportu, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[4].

Schowaj

Adam Krzesiński
V-ce mistrz olimpijski i brązowy medalista we florecie
Antoni Zajkowski
V-ce mistrz olimpijski w judo

Czytaj więcej

Antoni Zajkowski
V-ce mistrz olimpijski w judo

Ps. "Zając", urodzony 5 sierpnia 1948 w Maleczewie koło Ełku - polski judoka, olimpijczyk. Z wykształcenia magister wychowania fizycznego.

W 1972 jako pierwszy Polak w historii judo zdobył na olimpiadzie w Monachium srebrny medal olimpijski. Wcześniej w 1969 wywalczył srebro na ME. W 1971 zdobył brąz na MŚ, i ponownie srebro na ME.

3-krotnie zdobywał tytuł mistrza Polski (1970, 1973, 1974).

W swojej karierze reprezentował barwy Promienia Mońki (trenując zapasy), Jagiellonii Białystok i AZS AWF Warszawa.

W Plebiscycie Przeglądu Sportowego 1972 na najlepszego sportowca Polski zajął 10. miejsce.

Schowaj

Leszek Dunecki
V-ce mistrz olimpijski w lekkie atletyce

Czytaj więcej

Leszek Dunecki
V-ce mistrz olimpijski w lekkie atletyce

Sztafeta 4x100 m 

Czas: 38,33 s

Schowaj

Zbigniew Skrudlik
V-ce mistrz olimpijski we florecie (drużynowo)

Czytaj więcej

Zbigniew Skrudlik
V-ce mistrz olimpijski we florecie (drużynowo)

Urodzony 12 maja 1934 w Jaśle − polski szermierz florecista, dwukrotny medalista olimpijski.

Największe sukcesy odniósł w występach drużyny florecistów. Zdobył w niej srebrny medal olimpijski w Tokio 1964 i brązowy w Meksyku 1968. Był także srebrnym medalistą mistrzostw świata w 1965 w Paryżu, a pięć razy (1961, 1962, 1963, 1966 i 1967) zdobywał brązowe medale.

Indywidualnie zajął 4. miejsce we florecie podczas Mistrzostw Świata w Gdańsku w 1963. Dwa razy zdobył tytuł mistrza Polski we florecie (1961 i 1963), a trzy razy był wicemistrzem (1958 i 1968 we florecie i 1962 w szpadzie).

Po zakończeniu kariery był trenerem kadry narodowej florecistów, którą poprowadził do podwójnego mistrzostwa olimpijskiego w Monachium 1972 (indywidualnie Witold Woyda i drużyna).

W 2013 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła.

Schowaj

Agnieszka Kobus - Zawojska
Srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w wioślarstwie

Czytaj więcej

Agnieszka Kobus - Zawojska
Srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w wioślarstwie

Srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020.

Brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich Rio de Janeiro 2016.

Osiągnięcia:
Mistrzostwa Świata Juniorów – Linz 2008 – dwójka podwójna – 6 miejsce.
Mistrzostwa Świata U-23 – Račice 2009 – dwójka podwójna – 9 miejsce.
Mistrzostwa Świata U-23 – Brześć 2010 – czwórka podwójna – 11 miejsce.
Mistrzostwa Europy – Montemor-o-Velho 2010 – czwórka podwójna – 4 miejsce.

 

Schowaj

Krystyna Czajkowska
Brązowa medalistka olimpijska w piłce siatkowej

Czytaj więcej

Krystyna Czajkowska
Brązowa medalistka olimpijska w piłce siatkowej

Urodzona 25 kwietnia 1936 w Sosnowcu - polska siatkarka, dwukrotna medalistka olimpijska.

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Reprezentantka klubów: Górnik Katowice, AZS AWF Warszawa i Kolejarz Katowice.

W reprezentacji Polski w latach 1955-1968 wystąpiła 228 razy. Dwa razy uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich, w 1964 w Tokio i w 1968 w Meksyku, za każdym zajmując trzecie miejsce i zdobywając brązowy medal. Z reprezentacją zdobyła także brązowy medal mistrzostw świata w 1962, dwa srebrne medale mistrzostw Europy w 1963 i 1967 oraz brązowy w 1958.

Dziesięciokrotna medalistka mistrzostw Polski (8 złotych medali , 1 srebrny, 1 brązowy medal). Dwukrotnie w 1961 i 1963 wraz z AZF AWF zajęła drugie miejsce w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych.

Po zakończeniu kariery zawodniczej została trenerką. Prowadzony przez nią Płomień Milowice czterokrotnie zdobywał mistrzostwo kraju.

Schowaj

Jadwiga Rutkowska
Brązowa medalistka olimpijska w piłce siatkowej
Jadwiga Marko
Brązowa medalistka olimpijska w piłce siatkowej
Lidia Żmuda - Chmielnicka
Brązowa medalistka olimpijska w piłce siatkowej
Adam Lisewski
Brązowy medalista olimpijski w szermierce

Czytaj więcej

Adam Lisewski
Brązowy medalista olimpijski w szermierce

Urodzony 20 stycznia 1944 w Warszawie, polski florecista i działacz sportowy. Brązowy medalista olimpijski z Meksyku.

Występował w barwach AZS AWF Warszawa. Dwukrotnie, w 1967 i 1971 wywalczył indywidualny tytuł mistrza Polski, wielokrotnie triumfował także w drużynie. Największe międzynarodowe sukcesy odnosił właśnie w drużynie. Był dwukrotnie srebrnym (1965 i 1971) oraz brązowym (1966, 1967) medalistą mistrzostw świata. W Meksyku jego partnerami w drużynie byli Egon Franke, Ryszard Parulski, Zbigniew Skrudlik i Witold Woyda.

Od 1992 pełni funkcję prezesa Polskiego Związku Szermierczego. Był nim także w latach 1980-1988.

Schowaj

Zofia Szcześniewska
Dwukrotna brązowa medalistka olimpijska w piłce siatkowej
Barbara Wysoczańska
Brązowa medalistka olimpijska we florecie

Czytaj więcej

Barbara Wysoczańska
Brązowa medalistka olimpijska we florecie

Urodzona 12 sierpnia 1949 w Świętochłowicach - polska florecistka. Brązowa medalistka olimpijska we florecie kobiet w Moskwie 1980

Sukcesy:
2-krotna medalistka Mistrzostw Świata (1978- srebro, 1971-brąz)
3-krotna mistrzyni Polski (1977, 1979, 1980)
2-krotna wicemistrzyni Polski (1972, 1978) w konkurencji indywidualnej
6-krotna mistrzyni Polski w konkurencji drużynowej (1969, 1975, 1978-1981, 1984)
5-krotna wicemistrzyni kraju w konkurencji drużynowej (1970, 1973, 1976, 1987, 1988)

Schowaj

Adam Robak
Brązowy medalista olimpijski we florecie (drużynowo)
Kajetan Broniewski
Brązowy medalista olimpijski w wioślarstwie
Adam Krzesiński
V-ce mistrz olimpijski i brązowy medalista we florecie
Zbigniew Skrudlik
V-ce mistrz olimpijski we florecie (drużynowo)

Czytaj więcej

Zbigniew Skrudlik
V-ce mistrz olimpijski we florecie (drużynowo)

Urodzony 12 maja 1934 w Jaśle − polski szermierz florecista, dwukrotny medalista olimpijski.

Największe sukcesy odniósł w występach drużyny florecistów. Zdobył w niej srebrny medal olimpijski w Tokio 1964 i brązowy w Meksyku 1968. Był także srebrnym medalistą mistrzostw świata w 1965 w Paryżu, a pięć razy (1961, 1962, 1963, 1966 i 1967) zdobywał brązowe medale.

Indywidualnie zajął 4. miejsce we florecie podczas Mistrzostw Świata w Gdańsku w 1963. Dwa razy zdobył tytuł mistrza Polski we florecie (1961 i 1963), a trzy razy był wicemistrzem (1958 i 1968 we florecie i 1962 w szpadzie).

Po zakończeniu kariery był trenerem kadry narodowej florecistów, którą poprowadził do podwójnego mistrzostwa olimpijskiego w Monachium 1972 (indywidualnie Witold Woyda i drużyna).

W 2013 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła.

Schowaj